Här bor du i en stilren och snygg delvis renoverad trea med allt vad man kan önska, så som balkong, fräscht badrum, ljust och modernt kök. Hela lägenheten känns ljus och luftig med en terass i söderläge. Lugnt och ogenerat, centrumläget till trots. Bilplats finns i underliggande garage.
-Planlösning enligt nedan beskrivning-
Entré: Parkettgolv med målad vägg
Wc med dusch: Klinkergolv med golvvärme och kakel tvättställskommod wc handdukstork dusch wc spotlights
Kök: Laminatgolv med kakel vitmålad vägg inbyggnadsugn diskmaskin spis spisfläkt
Rum: Parkettgolv med målad vägg
Klädkammare
Vardagsrum: Parkettgolv med tapet utgång till uteplats med trall och markis, stenbelagd uteplats i anslutning till en gemensam innergård under renovering
Sovrum: Parkettgolv med målad tapet
Tvättställskommod, wc, handdukstork, dusch, spotlights
KökInbyggnadsugn, diskmaskin, spis, spisfläkt
Karta
Planlösning

Planlösning
Fakta
- Ägandeform:
- Bostadsrätt - Lägenhet
- Land:
- Sverige
- Kommun:
- Västerås
- Stad:
- Västerås
- Område:
- City
- Postnummer:
- 722 12
- Boarea:
- 84 Kvm (enligt föreningen)
- Rum:
- 3 rum och kök
- Varav sovrum:
- 2
- Lägenhetsnr:
- 71013
- Lägenhetsnr LMV:
- 1102
- Byggnadsår:
- 1962
- Våning:
- 2
- Hiss:
- Ja
- Avgift:
- 4272 kr/mån
- Ingår i avgiften:
- Kabel-TV, Vatten, Värme
- Pantsatt:
- Ja
- Pantbrev:
- 0 kr
- Energiförbrukning:
- 155
- Energiprestanda:
- 155 kWh/Kvm och år
- Registrerad:
- 2018-04-18
- Förening:
- SBC Brf Mina
- Org.nr:
- 7696133888
- Allmän information
-
Ett oäkta bostadsföretag är en förening/ett bostadsföretag som inte är ett privatbostadsföretag. Med privatbostadsföretag menas en bostadsrättsförening, ekonomisk förening eller aktiebolag, som till klart övervägande del (minst 60 procent), tillhandahåller bostäder åt sina medlemmar eller delägare. När en förening (bostadsföretag) anses som ett oäkta bostadsföretag kan det bero på att föreningen hyr ut kontors- eller affärslokaler i för stor omfattning eller att föreningen är nybildad under året.
En försäljning av en bostadsrätt som utgör en andel i ett s.k. oäkta bostadsföretag jämställs vid försäljning med en andel i en ekonomisk förening eller i ett aktiebolag. En bostadsrätt anses till exempel vara andel i ett oäkta bostadsföretag då föreningen är nybildad under året. Föreningen kan också anses vara oäkta om den har många lokaler som inte används som bostäder ex. butiker.
Vinsten/förlusten ska du deklarera på blankett K12, sidan 2 avsnitt E "Beräkning av vinst/förlust". Tänk då på att 100 % av vinsten är skattepliktig! Kapitalskatten är 30%.
Du kan inte få uppskov med beskattningen när du säljer en andel i ett oäkta bostadsföretag.
- Byggnad
-
Terass med trätrall och markis samt en liten stenbelagd uteplats i anslutning
Innergård under renoveringGarageplats går att hyra . sep kö
Bredband via stadsnätet.
Ansluten till kabel-tv.Det finns stort vindsförråd och förråd i källaren.
Tvättstuga och cykelförråd i källaren.Föreningen omfattar 43 st lägenheter, 20 st lokaler samt 81 bilplatser.
Stambyte utfört sommar/höst 2007
Nya fönster och balkongdörrar sensommar/höst 2008
Tvättstugorna renoverades och nya tvättmaskiner och torktumlare köptes in 2007.
- Tv/Internet
-
Bredband via stadsnätet.
Ansluten till kabel-tv.
- City
-
Området
Västerås city kan erbjuda ett brett utbud av hyres- och bostadsrätter. Trots att det ligger mitt i centrum upplevs omgivningen som grön och lummig. Här finns både lägenheter i gammaldags stil, högt i tak och kakelugnar, och nybyggda lägenheter med vacker utsikt över Mälaren.
Även om Du bor mitt i hjärtat av Västerås med närhet till butiker, biografer och restauranger kan du finna en lugn bostadsmiljö.
Service
Här är det nära till all tänkbar service och ett rikt restaurang och caféliv.
Kommunikationer
De flesta av Västerås lokalbussar passerar eller i anslutning till centrum. Gångavstånd till centralstationen. Stockholm ligger endast 53 minuter bort.
Dokument
Inga visningar
Ansvarig Mäklare
